Čo v praxi znamená prekročiť svoju KOMFORTNÚ zónu


Neviem ako Ty, ale ja som vždy mala obrovský stres sa niekomu prihovoriť. Či vo vlaku, keď som niekam cestovala, v škole, keď som niečo potrebovala ohľadom štúdia či len tak k susede alebo hocikomu na kus reči. Prišlo mi to celé zvláštne, akoby som od tých ľudí vyzvedala alebo ich spovedala a na oplátku musela povedať niečo o sebe, čo by si aj tak vysvetlili po svojom a šírili ďalej. Lenže bez komunikácie sa človek nezaobíde a ja som tento problém potrebovala nejak vyriešiť. Takisto som mala strach povedať svoj názor, lebo som sa bála, že sa strápnim alebo niekoho požiadať o pomoc, lebo som si pripadala ako neschopná a množstvo ďalších mojich vnútorných (bludných) presvedčení…

Vždy, keď prišla situácia, ktorá nebola pre mňa komfortná (a takých je vždy viac ako tých komfortných), tak som mala z toho obrovský stres, jednoducho to na mňa prišlo a nevedela som, čo robiť. Mala som chuť utiecť z tej situácie alebo sa na niečo vyhovoriť, len aby som to nemusela absolvovať. 

Trvalo mi to dlho, kým som sa odhodlala prekročiť svoju zónu komfortu, že pôjdem do toho a prekonám samú seba. Avšak vyskúšala som si to za Teba, aby si už nemusel kŕmiť ten nepríjemný pocit v sebe a tiež sa odhodlal urobiť niečo, na čo zbieraš odvahu už dlhší čas.

Za hranicami Tvojej komfortnej zóny je úplne iný svet. Tam sú všetky tie veci, ktoré sa Ti stanú, keď prekonáš svoj strach. Úspech, bohatstvo, finančná sloboda, Tvoje sny, ciele a množstvo ďalších úžasných vecí.

Ako teda prekročiť svoju zónu komfortu a dostať sa na druhú stranu?

  1. PREKONAJ SVOJ STRACH

Ja viem, že sa mi to ľahko hovorí, aj všetkým, ktorí o tom píšu či hovoria a že to nie je také jednoduché, veď každý má z niečoho strach a pod., no ver, že viem, ako sa cítiš. Každý z nás, čo to zvládli, raz stál na tom začiatku tak ako teraz stojíš aj Ty. Len s tým rozdielom, že Ty na to nie si sám, ako som bola aj ja kedysi. Skús sa teraz zamyslieť a odpovedať si na otázku:

„Čo sa stane, ak spravíš to, čoho sa najviac bojíš? Aký pocit budeš prežívať? Bude to úspech, radosť, uspokojenie alebo sklamanie, pocity viny či ľútosť, že si to urobil?“

Ľudia najčastejšie ľutujú to, čo neurobili a nie to, čo urobili. Bez urobenia nejakej chyby to nejde. Nemáš čo stratiť a nikdy nevieš, čo Ti situácia, ktorej sa najviac bojíš prinesie. Ak to, čo je za komfortnou zónou, je z dlhodobejšieho hľadiska lepšie ako stav, ktorý máš teraz, tak neváhaj. Tak, ako som sa bála ja na začiatku niekomu prihovoriť, tak dnes sa ku mne ľudia s úsmevom prihovárajú kamkoľvek idem a ver či nie, tým ľuďom to dobre padne, keď sa o nich niekto zaujíma a minimálne im, ale aj Tebe to spríjemní deň. Potom zistíš, že sa Ti bude stávať veľa úsmevných situácií a prekonanie Tvojej komfortnej zóny bolo možno jedna z tých nejlepších vecí, ktoré si spravil počas dňa.

  1. UŽÍVAJ SI TEN OKAMIH

Keď si sa už naplno rozhodol prekročiť svoju komfortnú zónu, tak skús v nej pár minút vydržať. Akokoľvek to bude pre Teba náročné, pokús sa vydržať aspoň na chvíľu. Ak budeš mať pocit, že to už nezvládáš, nechoď za hranice svojich možností za cenu, že by Ti to mohlo uškodiť. Skús začať najprv pomaly a potom ísť krok po kroku ďalej. Aj milimetrový posun je lepší posun ako žiadny. Ani malé dieťa sa nenaučí chodiť zo dňa na deň, tak ako ani kulturista nedvihne stokilovú činku za dva týždne silového tréningu.

  1. OPAKUJ TO ZNOVA A ZNOVA

Až kým sa z toho nestane Tvoja komfortná zóna. Je dôležité, aby si to aj po prvom či desiatom neúspechu nevzdal a prekonával sám seba znova a znova, kým sa z toho nestane automatický proces. Ak máš pravidelne stres z niečoho a je to situácia, ktorú musíš  pravidelne absolvovať, napr. verejná prezentácia pred obchodnými partnermi alebo akákoľvek situácia, z ktorej sa nemôžeš vyzuť, je načase si na ňu pomaly zvykať. Nečakaj, že sa veci budú diať hneď. Je to ako na tobogáne. Keď stojíš pred ním a čakáš na zelenú, tak si plný napätia, strachu, ale zároveň vzrušenia, čo Ťa tam čaká. Vo vnútri je množstvo nástrah, no ten pocit, keď vyjdeš z tunela, je neopísateľný. A chceš ho zažiť znova. Taktiež sa to vzťahuje na to, keď zažiješ úspech. Je dokázané, že človek ak raz zažije úspech, chce ho dosiahnuť znova a znova.

Neboj sa prekročiť zónu komfortu len preto, že ťa brzdí strach, či pocit, ktorý máš. Je to len pocit. Ten tu bude stále, ale aby sme sa niekam posunuli potrebujeme robiť aj veci, ktoré sú náročnejšie, no o to lepší pocit sa potom dostaví, keď ich zvládneme. A ja viem, že Ty to dokážeš! Budem Ti držať palce.

 V ČOM SI PREKROČIL SVOJU KOMFORTNÚ ZÓNU TY?

blogosobný rozvoj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *