Ako si zlepšiť svoju VŠÍMAVOSŤ?


Mnoho ľudí chodí po svete s otvorenými očami, ale obrazne nič nevidia. Čo je ale omnoho horšie, sú slepí srdcom. Nevidia tú všetkú krásu naokolo. Ako sa teda neukrátiť o zábery, ktoré otvárajú nielen oči, ale aj srdcia? Začni si viac všímať svet okolo seba a uvedomíš si toho viac, ako si si možno myslel. Ako na to?

Nemusíš si všímať všetko, to ani nie je potrebné a ani dobré. Zbytočne Ťa to bude zahlcovať. Ver, že ja som si to vyskúšala a mala som v hlave riadny bordel. Toľko asociácií, informácií, ktoré som nevedela spracovať a príliš som premýšľala, ako, čo a s čím súvisí, prečo sú veci tak a tak. Všímaj si len kľúčové veci. Keď si ich spojíš so sebou, tak sa Ti to bude vizuálne vybavovať aj keď to nebudeš mať v daný moment pred sebou. Pretože veľké množstvo informácií vnímame očami až potom inými zmyslami. Dôležité je začať pomaly a osvojiť si to.

V prvom rade začni sebou. Čo teraz robíš s nohami? A rukami? Si nervózny? Alebo v pohode?

Pozoruj sa. Stále, keď je to možné, nájdi si na to čas. Čo robíš, keď si nervózny? Ohrýzaš nechty ako veverička oriešky? A keď si šťastný? Skáčeš až po plafón? Všímaj si, čo robíš, ako sa správaš v jednotlivých situáciách, pretože Tvoja neverbálna komunikácia o Tebe veľa prezrádza. Dokonca viac, ako by si možno chcel. A teraz vnútorná všímavosť. Keď si v strese, tak cítiš tlak v oblasti brucha? A čo sa s Tebou deje, keď si zaľúbený? Ide Ti srdce vyskočiť z hrude? Červenáš sa? To je len ukážka príkladov, ktoré Ti pomôžu k tomu, aby si si začal viac všímať, čo sa deje s Tvojím telom a v prípade, že dokážeš dekódovať signály na sebe, dokážeš to potom aj na druhých. Nie všetky, ale väčšinu. Zväčša vnútorné prejavy dávame navonok aj fyzicky, teda ak nás bolí srdce alebo pociťujeme tlak v oblasti hrudníka, bolí nás brucho či hlava, tak sa na týchto miestach držíme rukou. Keď sme zaľúbení, tak žiarime, apod.

Týmto sme sa dostali k ľuďom. Po tom, čo si sa aspoň trochu zoznámil so sebou a svojimi reakciami, tak si začni všímať ľudí okolo seba. V škole, obchode, vo vlaku, v práci, všade. Ako sa tvári predavačka, keď Ti vydáva peniaze? Pozrie sa vôbec na Teba? Usmeje sa? Čo robí kolega v práci, keď si ho pozve na koberec šéf? Ako sa tvári klient, keď mu niečo predávaš? Aké gestá používa učiteľ, keď Ti niečo vysvetľuje? Vieš čo znamenajú? Akým štýlom sa s Tebou rozpráva Tvoja kamarátka, keď od Teba potrebuje pomoc? A akým, keď jej lezieš na nervy? Existuje strašne veľa vecí, ktoré si môžeš všímať na ľuďoch. Napr. keď sa prechádzaš v parku a vidíš zamilovaný pár. Ako sa muž pozerá na ženu? Ako jej prejavuje lásku? Keď sedíš vo vlaku, tak ako má pán oproti Tebe uložené nohy? Má ich prekrížené? Či tesne pri sebe? Akú náladu má revízorka v električke? Čo dokáže všeobecne ľudí rozosmiať? 

A napokon Tvoje okolie, hlavne príroda. Ako si na tom so svojou predstavivosťou? Urobme si taký minitestík. 

Keď sa pozrieš na oblohu, čo vidíš? Len oblaky, prípadne sem tam stíhačku? Nejaké zvieratká? Či niečo iné? Popusť uzdu svojej fantázii a neboj sa byť ako dieťa, ktoré s nadšením objavuje svet.

Ja tam vidím všetky svoje sny a ciele. Keď si ľahneš na zem a natiahneš ruku smerom k nebu, je to presne ako by si sa naťahoval za svojimi snami. Máš ich tak na dosah. Máš ich pred sebou. Počas dňa ich máš skôr vo svojej hlave, prípadne na papieri, pretože na nich usilovne pracuješ. No zakaždým, keď sa pozrieš večer na oblohu, tak Tvoje sny svietia v podobe hviezd. Je to ako kalendár, v ktorom si zaškrtávaš dni, ktoré už máš za sebou. Svietia tak ostro, aby si ich videl a nezabudol na ne. Tie zhmotnené máš pred sebou a tie, ktoré sa nedajú chytiť, tak v srdci. A tá stíhačka symbolizuje šťastie. Hoci preletí rýchlo, stále príde ďalšia. Pamätaj, že aj šťastie máš na dosah spolu so svojimi cieľmi. Stačí sa len natiahnúť.

A čo taký strom? Les? Vidíš len opustené stromy s listami alebo niečo viac?

Ja vidím systém. Živý, silný systém. A zároveň Teba. Kmeň predstavuje silu, zázemie, stabilitu. To je všetko to, čo udržiava pri sile, vďaka čomu zvládaš všetky prekážky. Korene sú Tvoja minulosť. Áno, musí tam byť, inak by si nebol teraz tam, kde si. Ale niektorých tie korene ťahajú do zeme, avšak videl si niekedy strom, ktorého korene ťahajú do zeme? Ja nie. Strom z koreňov vyrastá, nenecháva sa strhávať nimi dole. Listy sú ľudia, ktorých máš okolo seba. Ale pozor! Ak niekto odtrhne list, naruší síce systém, ale strom funguje ďalej. Aj cez tú bolesť. Trvalo dlho, kým tento list narástol, takisto trvalo istú dobu, kým si si vybudoval nejaký vzťah s človekom, ľuďmi. No tak, ako prichádza jeseň a listy opadajú, tak aj ľudia, čo nepatria do Tvojho života opadnú a na jar vyrastú nové listy, vybuduješ si nové vzťahy. A strom je rok čo rok silnejší. A prináša plody (ovocie). Samozrejme, neber to až tak úplne doslovne, len obrazne. Nie všetci ľudia zmiznú z Tvojho života, sú ľudia, ktorí ostanú dlhšiu dobu v Tvojom živote, prípadne sa vrátia späť, len si museli niečo uvedomiť, prežiť, naučiť sa alebo Ty si to potreboval tiež.

A čo vidíš na svojej polovičke? Čo cítiš, keď sa na ňu pozrieš? Odkedy ste spolu, tak zmenilo sa na nej niečo? Je zo dňa na deň krajšia? Si pri nej skutočne šťastný?…..Na to si odpovedz sám. 

A takto si môžeš všímať množstvo vecí, ľudí, úkazov, ktoré sa každý deň dejú okolo Teba a Ty si si ich predtým nevšímal. Zamysli sa. Koľko ľudí v Tvojom okolí Ti venuje pozornosť? A koľko Ty venuješ im? Zaslúžia si väčšiu pozornosť? Alebo im dávaš až príliš a nezaslúžia si ju? 

Skús sa na chvíľu zamyslieť a odpovedať si na tieto otázky…

…a daj si záväzok na najbližšie dni, že si budeš viac všímať ľudí a svet okolo seba, aby Ti neunikla všetka tá krása okolo Teba, pripomeň si, aké to bolo, keď si bol malý a chcel si poznať všetko, všetkého sa dotknúť, objav v sebe tú hravosť a chuť učiť sa niečo nové…

blogosobný rozvojpsychológia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *