[IKIGAI]: Japonský koncept zmyslu života – našiel si ten svoj?


Zrejme tento pojem poznáš alebo si o ňom už niekde počul. Ak áno, poďme si to pripomenúť, ak nie, tak sa niečo nové spolu naučíme.

Úplne jednoducho povedané, ikigai znamená dôvod, prečo ráno vstať z postele alebo to, kvôli čomu sa oplatí žiť. V rámci Maslowovej hierarchie potrieb sa nachádza na vrchole pyramídy, čiže je súčasťou potreby sebaaktualizácie, ktorá patrí medzi tzv. B-potreby (potreby bytia). Ikigai možno rozdeliť na 2 časti, a to: 1. ikigai taisho, čo predstavuje konkrétny objekt, pre ktorý má pre Teba zmysel žiť, napr. rodina, deti, práca, koníčky apod. a potom je to 2. ikigai kan, čo je vlastne všeobecný pocit, že náš život stojí za to žiť.

Výskum v Japonsku na vzorke viac ako 43 tisíc ľudí vo veku 40 – 79 rokov, ktorý sa týkal vzťahu medzi ikigai, úmrtnosťou a chorobnosťou, ukázal, že ľudia, ktorí poznali svoje ikigai (60% účastníkov výskumu), mali o 1/2 NIŽŠIE riziko úmrtia aj ochorení srdca ako tí, ktorí ho nemali alebo nepoznali.

Podľa obrázka nižšie, ikigai je tvorené 4 základnými komponentami, a to: vášeň, misia, poslanie a profesia, pričom tieto komponenty vychádzajú zo 4 základných zdrojov, a to: čo máš rád, čo svet potrebuje, za čo si platený a v čom si dobrý. Skús si vziať pero a papier a odpovede si spísať:

1. ČO MÁM RÁD? – čo Ťa robí šťastným? Pri čom sa zabúdaš pozerať na čas či na mobil? O čom rozprávaš s vášňou dlhé hodiny? Prípadne Ti môžu dať feedback aj Tvoji priatelia.

2. V ČOM SOM DOBRÝ? – aj tu Ti môžu pomôcť Tvoji priatelia a nevadí, ak sa bude 1. a 2. bod prelínať, pretože ich kombinácia je totiž Tvoja vášeň. Aké sú Tvoje silné stránky, talenty prípadne nadanie?

3. ČO SVET POTREBUJE? – skús si dať sám sebe túto otázku a buď čo najviac úprimný. Pozri sa na to z viacerých uhlov, je to ako hra, trošku kreativity a určite na niečo prídeš.

4. ZA ČO SI PLATENÝ? – resp. môžeš byť. Za ktorú Tvoju zručnosť či schopnosť si platený? Alebo ocenený? Prípadne sa skús zamyslieť nad tým, čo máš dané do vienka alebo v čom si dobrý (ide Ti prirodzene a baví Ťa to) a niekto by bol ochotný Ti za to zaplatiť.

Ikigai okrem iného súvisí aj s FLOW (plné sústredenie sa na aktivitu, ktorú teraz vykonávaš), kde je dobré púšťať sa do aktivít, ktoré nie sú pre nás úplne jednoduché, ale ani príliš zložité, práve v tom je kľúč optimálneho prežívania.

Sú ľudia, ktorí majú svoje ikigai v podobe služby Bohu alebo misijnej činnosti, sú aj ľudia, ktorí ho vidia vo svojej práci, sú aj takí, ktorí ho hľadajú atď. Je to na Tebe.

Sumárne, je pre nás veľmi prínosné, aby práca (za ktorú dostávame zaplatené) mala zmysel (to, čo svet potrebuje), bola aj výzvou (budovať na tom, v čom sme dobrí) a bola pre nás zábavou (robili sme to s láskou a vášňou). O ikigai by sa dalo písať strašne veľa, ale dúfam, že v tomto veľmi stručnom výcuce si si našiel niečo pre seba.

osobný rozvojpsychológia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *