Nepodceňujme silu našich hodnôt…


Každý z nás vyznáva určité hodnoty. Myslím, že každý z nás vie, čo znamená pojem hodnota a takisto čo znamená prinášať hodnotu. Avšak o akých hodnotách sa vôbec bavíme? Rozdelila by som to do troch skupín (reálne ich je omnoho viac, ale chcem sa sústrediť na pointu článku, nie na delenia či teóriu):

Prvá skupina sú hodnoty spoločnosti, ako sú napr. harmonická rodina, fyzické a duševné zdravie, osobný rozvoj, práca, podnikanie, sloboda, rovnosť a bratstvo, atď. Dokonca každá kultúra či sociálna skupina môže zastávať svoje hodnoty.

Druhá skupina sú hodnoty, ktorými sa riadime v práci či škole. Každá firma, spoločnosť aj škola má svoje hodnoty, doplnkové, mimo tých spoločenských, napr. transparentnosť, otvorenosť, flexibilita, atď.

Tretiu skupinu tvoria naše osobné hodnoty, podľa ktorých sa riadime v bežnom živote, okrem tých spomínaných vyššie. Máme tzv. rebríček hodnôt podľa dôležitosti a počas života sa môžu a častokrát aj menia. Je to individuálne. Pre niekoho môže byť na prvom mieste rodina, pre iného peniaze, pre ďalšieho zdravie.

Teraz sa skús na chvíľu zamyslieť, aké sú Tvoje hodnoty a zapíš si ich na papier. Kľudne si ich aj nakresli alebo urob si z nich pyramídu, čokoľvek, čo Ti pomôže, aby si ich mal stále pred očami. Ja osobne som si vypísala 5 najkľúčovejších, ktoré Ti v ďalšej časti článku ukážem. Nechaj si na to viac času, ak potrebuješ, pretože budeš s nimi pracovať každý deň. Ak to máš, tak tu mám pre Teba zopár otázok:

  • Riadiš sa nimi aj vo svojom živote? Alebo ich máš len „na okrasu“ alebo pre prípad, že by sa niekto opýtal, čo je pre Teba to dôležité, čo určuje Tvoj život?
  • Pripomínaš si denne, aké sú Tvoje hodnoty?
  • Robíš každý deň činnosti, ktoré sú v súlade s nimi?
  • Naozaj tieto hodnoty zodpovedajú tomu, v čo veríš, čo zastávaš alebo sú to hodnoty, ktoré by si mal vyznávať, lebo ich vyznáva väčšina? 

Pri odpovediach buď k sebe naozaj úprimný, nemá význam si vymýšľať alebo len tak si písať, lebo „mal by som“. Nebude to mať potom ten správny efekt a takto sa nikam neposunieš. Možno tie otázky znejú ako spytovanie si svedomia, ale myslím, že sila našich osobných hodnôt sa v našom každodennom živote akosi podceňuje alebo lepšie povedané, že na ne jednoducho mnohokrát zabúdame či odsúvame na vedľajšiu koľaj.

Ja som si spísala svoje hodnoty tiež a spracovala som ich do takejto kostry pre lepšiu obraznosť, aby Ti to dávalo lepší zmysel a rýchlejšie si pochopil ich význam. Popis, čo každá hodnota znamená a s čím je prepojená, najdeš pod obrázkom nižšie.

Prvou mojou hodnotou na obrázku je ŠŤASTIE. Len Ty vieš, ktoré veci, ľudia, situácie Ťa robia šťastnými a Ty sám si ich určuješ. Lebo šťastie sú okamihy skryté v detailoch. Ak je aj Tvoja hodnota šťastie, tak skús si odpovedať na túto otázku: „Čo ma robí šťastným?“ Napíš si to na papier, aby si to mal pred sebou a skús toho napísať čo najviac, aj úplne maličkosti a každý deň si to prečítaj a urob aspoň jednu vec, ktorá Ťa urobí šťastným každý deň. Si šťastný, keď sa môžeš vzdelávať? Tak si každý deň prečítaj aspoň pár strán z dobrej knihy. Keď sa niekto na Teba usmeje? Tak sa usmievaj viac. A takto si nájdeš veľa príkladov, ktoré Ti urobia deň, ale aj život krajším a  šťastnejším. Avšak malo by to byť niečo, čo je bez podmienok, tým myslím, že šťastie by nemalo byť závislé na niečom vonkajšom, napr. „keď sa stane to a to“ apod. Malo by to byť niečo, čo dokážeš sám ovplyvniť a dodať si to kedykoľvek.

Druhou je pre mňa LÁSKA, s ktorou sa mi spája srdce. Prečo láska? Pretože je nielen liek na bolesť, ale nájdeš ju všade, ak máš otvorené srdce. Milovať to, čo robím, ľudí, ktorí stoja pri mne nielen keď som na vrchole, ale aj keď som na dne, ktorí ma potiahnu, keď už nevládzem, milovať svet naokolo, tešiť sa z maličkostí, byť naplnený láskou a rozdávať ju bez nejakých podmienok. Pretože to, ako miluješ druhých, spôsob, akým im prejavuješ lásku, starostlivosť, tak takým spôsobom miluješ a zaobchádzaš so sebou. Tvrdíš, že Ťa nemá nikto rád? Máš rád sám seba? Ako sa správaš k druhým? Ako im prejavuješ lásku? Máš rád svoju prácu? Máš rád svojich kolegov, spolužiakov, brata či sestru? Ako prejavuješ lásku druhým? Každý z nás je istým spôsobom egoista a chce mať toho čo najviac pre seba. Aby sa jemu dostávalo čo najviac lásky, pozornosti, aby on nebol nikdy podvedený, …

Môj pohľad je, že častokrát sme skúpi na lásku, pretože máme pocit, že my jej dávame strašne veľa a nevracia sa nám, tak ako by sme chceli, a tým pádom, keď príde sklamanie, tak už jej nedávame toľko ako predtým. Pretože sme ranení a niekto nám vzal akoby polku z nás a ostala len diera, smútok a rany na srdci. A potom príde opäť niekto a zas nám vezme niečo z nás. A stále dookola. Koľkokrát som si už povedala, že „veď dám tomu ešte poslednú šancu, predsa len to skúsim, pretože nechcem ostať do konca života sám a možno je to už konečne ten správny človek…“ Asi miliónkrát. Ale to je všetko v poriadku. Sme sociálne bytosti, ktorých prirodzenou potrebou je láska a pocit bezpečia. No poviem Ti to inak. Ak si budeš sám seba vážiť, mať sa skutočne rád a budeš dávať lásku bez toho, aby si očakával, že sa Ti rovnakou silou vráti od daného človeka, tak budeš viac naplnený, pretože láska je náš vnútorný pohon, niečo ako energia, ktorá sa sama obnovuje. Existujú rôzne formy lásky a každý nám ju prejavuje určitým spôsobom, niekedy to nevidíme a niekedy ju nevieme dekódovať, a preto ju ani nevieme prijať. Mnohokrát nám ľudia ukazujú lásku, ale my na túto ich formu nie sme zvyknutí, lebo nám to nikto neukázal alebo sme už ani neverili, žeby sa našiel niekto, kto by to takto vedel.

Mojou treťou hodnotou je SLOBODA, s ktorou sa spájajú pľúca. Ak nemôžeš dýchať, tak pociťuješ akýsi tlak v oblasti hrudníka, máš pocit, že niečo Ťa obmedzuje, skľučuje, jednoducho necítiš sa dobre. To isté je aj so slobodou. Ak niekto obmedzuje našu slobodu, tak akoby nám doslova nedal dýchať. Poznáš to. Všade nejaké príkazy a nemal by si to a hento, nemal by si ísť tam a tam, stále nejaké príkazy a zákazy. Hoci sa človek môže slobodne rozhodnúť, či pôjde na dovolenku na Tahiti alebo do Saudskej Arábie, predsa len všade je nejakým spôsobom obmedzený. A vždy je na niekom závislý. Čo sa bavíme o finančnej slobode alebo o hocakej inej. Tam, kde končí sloboda jedného človeka, tam začína sloboda druhého.

Ale čo vlastne znamená byť slobodný? Znamená to nemať žiadne záväzky? Alebo robiť si čo chcem, ísť kam chcem, nikomu sa nepodriaďovať, nemusieť sa prispôsobiť, nebyť na nikom závislý?….čo pre Teba znamená sloboda? Čím väčšiu slobodu človek má, tým viac je nespokojný a chce viac. Predstav si, že by si bol otrok. Akú slobodu by si mal? Máš pocit, že máš málo slobody? Môžeš slobodne dýchať, rozprávať, povedať svoj názor, rozhodovať sa, ísť vonku, máš svoje práva, ale aj POVINNOSTI. A to sa nedá od seba oddeliť. Je iné, ak nám niekto zasahuje do nášho priestoru a obmedzuje nás (čo v podstate robíme aj my druhým, niekedy im nedáme dýchať) a iné sťažovať sa, že jej máme málo. Aj jeden nádych má svoju obmedzenú kapacitu vzduchu. Preto byť, resp. cítiť sa slobodný je síce skvelý pocit, ale prihliadaj aj na slobodu druhých (dá sa to aj bez toho, aby si sa nejak špeciálne obmedzoval, či vo vzťahu, v práci, kdekoľvek), buď vďačný za slobodu, akú máš a prijmi zodpovednosť za svoje záväzky, za to, že vždy budeš na niekom závislý a plň si všetky svoje povinnosti najlepšie ako vieš. 

Ďalšou, pre mňa neodmysliteľnou, hodnotou je VZDELÁVANIE, na ktorú sa viaže chrbtica. Prečo práve chrbtica? Už ako malé dieťa ma učili, čo smieš, čo nie, čo je dobré a čo zlé, čo by som mala a čo nemala. A postupne som sa počas školy naučila, že nemožno všetkým dôverovať, že spravodlivosť neexistuje a že všetko to učenie nekončí školou. No najviac ma naučil samotný život. Prvá láska, prvé sklamanie, prvá práca, prvé podnikanie, bývanie bez rodičov a potom to už išlo. Naberala som skúsenosti a formovala som sa. Moje okolie ma formovalo. Prišli prvé pády, rozchody, dlhy, biznis nešiel podľa mojich predstáv, ale aj tak som to nevzdala. Ale veľa si sa naučila. A učím sa každý deň. A čo má s tým chrbtica? Ona je tvorená stavcami. Každý stavec je ako Tvoja skúsenosť. A spoločne tvoria cestu, po ktorej kráčaš. Chrbtica by nebola chrbticou bez stavcov, tak ako Ty by si nebol tým, kým si bez skúseností a každodenného vzdelávania. Nedopusť, aby tvoj mozog zlenivel a Tvoje dni sa stali všednými. Pretože tak ako chrbtica spája v podstate všetky hodnoty, bez nej by človek nemohol ani chodiť ani fungovať, jednoducho spája a drží pohromade celú kostru, tak aj Ty potrebuješ niečo, čo Ti bude zabezpečovať „pohyb“ v Tvojom mentálnom svete a budeš napredovať. 

A poslednou hodnotou na obrázku je ZDRAVIE. Predstavuje akúsi stabilitu, tak ako nohy, na ktorých stojím. Avšak môže byť človek šťastný aj keď nie je zdravý? Človek, ktorý je napr. na vozíku alebo má cukrovku? Paradox je, že väčšina z nás sa narodí ako zdravý človek a počas života si to zdravie ničí a snaží sa ho navrátiť späť. Všetko ovplyvňuje naše zdravie. Fyzické aj psychické, no aj tak si naň nedávame pozor. Snaž sa každý deň urobiť nejakú aktivitu, ktorá prospieva Tvojmu zdraviu, či už to bude cvičenie, mentálny tréning, zdravšia strava…výber nechám na Tebe.

Keď si to dočítal až sem, tak som naozaj rada a vidím, že Ti nie je ľahostajné, ako vyzerá Tvoj život a chceš s tým niečo urobiť. Naozaj Ťa chválim a teším sa z Teba. Teraz si vezmi svoj papier s hodnotami a skús si prideliť aj Ty ku každej niečo, čo sa Ti s ňou spája. Nemusí to byť prepojené s kostrou, tak ako to mám ja, ale kľudne si tam daj niečo, čo si ľahko zapamätáš. Toto cvičenie sa robí aj ako technika v rámci logoterapie (terapia zameraná na hľadanie zmyslu života), kde obaja partneri si napíšu na papier hodnoty, usporiadajú si ich a tam sa zistí, nakoľko sú ich hodnoty spoločné alebo sa v nich rozchádzajú, čo môže byť aj prediktor ich vzťahu. Ak sa hodnoty oboch vo veľkej miere rozchádzajú, napr. ak žena túži po rodine a deťoch, ale muž je zameraný na prácu a kariéru a rodinu neplánuje, tak tam jednoducho nie je čo riešiť. Nebude to fungovať. 

Na záver Ti chcem povedať, že si odviedol naozaj veľký kus práce a toto cvičenie môže zmeniť Tvoje dni, v prípade, že ho aplikuješ do praxe. Mnoho ľudí síce má svoje hodnoty, ale nerobí počas dňa činnosti, ktoré sú v súlade s nimi. Preto si zváž, či to, čo práve robíš, je v zhode s Tvojimi hodnotami alebo si to navzájom odporuje. Drž sa svojich hodnôt a neboj sa odmietnuť niečo, čo je v ich rozpore.

MOJE HODNOTY UŽ POZNÁŠ. AKÉ SÚ TVOJE HODNOTY? RIADIŠ SA NIMI? SÚ PRE TEBA DÔLEŽITÉ?

osobný rozvojpsychológia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *