Čo je láska? Existuje skutočná čistá láska? Ako ľudia prejavujú lásku? Aké je to sklamať sa v láske? Existuje láska na celý život? A láska na prvý pohľad? Verím ja vôbec na lásku? Alebo je to len nejaký výmysel?
Je množstvo otázok, ktoré by sme si tu mohli rozobrať a diskutovať, polemizovať a filozofovať, ale myslím, že sa zhodneme, že láska je dar. V prípade, že ho príjmeš aj daruješ. Je to niečo, čo nás napĺňa, vďaka čomu sme šťastní. Dokonca som našla definíciu, že je to významná udalosť v ľudskom živote. Nie, to nie je to, že si dáš na Facebooku životnú udalosť a zmeníš status na zadaný, ale zahŕňa to v sebe omnoho viac. Myslím, že o láske sa dajú písať dlhé slohy a básne, to by tento článok mal asi knižnú podobu. Ale dnes sa trochu pobavíme o mýtoch lásky.
Vedel si, že existuje mnoho druhov lásky? Napr. sebaláska (na ktorú väčšina zabúda a nespája sa s narcizmom), bratská či sesterská láska, partnerská, rodičovská, materská, erotická, láska k Bohu,…
MÝTUS Č. 1
„Romantický vzťah bol v každom historickom období v zásade rovnaký.“
To však vôbec nie je pravda. V starovekom Grécku bola venovaná väčšia pozornosť mužom ako ženám, ktorí boli kultúrne aj sexuálne vyspelí, nehnali sa tak do manželstva a dokonca aj homosexualita bola prirodzená. V starovekom Ríme bola láska vnímaná ako hra, ktorej dej sa odohráva mimo manželstva a podobne ako v Grécku, tak aj tu to bolo skôr o udržaní majetku a plodení detí ako nejakej romantike. Keď prišlo na scénu kresťanstvo, tak došlo k celkovo významnému posunu. Sex bol tolerovaný len v manželstve a mal definovaný účel, a to zabezpečiť rod. Nemalo to nič s romantickým vzťahom. Dnes je už pomaly rarita mať sex po svadbe, lebo dnes je v móde si užívať, veď život je len jeden, tak prečo sa obmedzovať a potom si poniektorí nosia aj domáce zvieratká a zdieľajú ich s inými „omylom.“ No poďme radšej ďalej. V období renesancie to bol už rovnoprávnejší vzťah lásky a manželstva, no a v dnešnej dobe panuje sloboda. Ako som sa už vyjadrila.
MÝTUS Č. 2
„Romantický vzťah má rovnaký obsah v rôznych kultúrach.“
Ďalší mýtus. V západnej kultúre (Európa a USA) je láska vnímaná ako pozitívna, zatiaľ čo napr. v Číne ju berú triezvejšie, pesimistickejšie. Skôr je spájaná so smútkom, bolesťou a nenaplnenými túžbami. No máme aj také kultúry, ako sú Eskimáci, Ľudožrúti, Indiáni či Tibeťania, ktorí Ti ponúknu na znak pohostinnosti svoju manželku či dcéru a keď ich odmietneš, tak si ich doslova urazil. Takže radšej si rozmysli dopredu dovolenku, aby si nemal potom problém so ženami 😀 A rozhodne pri Ľudožrútoch neodporúčam provokovať ženu a zvlášť, keď Ti povie, že si „na zjedenie,“ lebo ona to môže myslieť aj doslovne 😉
MÝTUS Č. 3
„Najprv musíme mať radi seba, aby sme mohli ľúbiť iného.“
S týmto ja súhlasím len napoly, neviem, aký názor máš na to Ty, no môj názor je taký, že pre tých, ktorí veria v Boha, tak sa píše, že „miluj svojho blížneho ako seba samého,“ čo jednoznačne smeruje k tomu, že na to, aby si mohol milovať druhého, tak by si mal milovať aj sám seba. A pre toho, kto je neveriaci, tak ako môže človek povedať, že miluje druhého, keď si neváži seba alebo nemá k sebe úctu? Nemá sa rád? To je potom čo za láska? Myslím, že tu sa budú viaceré názory rozchádzať, no za mňa, človek najprv musí mať sám seba aspoň trochu rád, aby mohol rozdávať lásku ďalej, no na druhej strane chápem, ako to bolo myslené, že človek ako sociálna bytosť a aj bytosť, ktorá disponuje nejakým balíčkom emócií je schopná prechovávať nejaké emócie aj k druhým, aj hlbšie, ale mne osobne to nedáva veľmi zmysel, možno sa na to pozerám zo zlého uhla, ale takto to vnímam. Výskumne sa ukázalo, že neplatí, že ľudia s vysokým sebahodnotením by boli schopní viac lásky ako ľudia s nízkym sebahodnotením.
MÝTUS Č. 4
„Láska existuje výlučne v heterosexuálnych vzťahoch.“
Dnes homosexualita nie je už tabu a nebola, ako sme si popísali, ani už v starovekom Grécku, hoci mnohí s týmto nesúhlasia, príde im to choré, majú predsudky atď. Môj názor je, že je to každého osobná vec a sú to ľudia, ktorých akceptujem a nesúdim, pretože nemám na to právo. Podľa výskumov 2 až 10% ľudí vyhovujú znaky homosexuálne orientácie, pričom 40 – 60% tvoria mužské homosexuálne vzťahy a 45 – 80% ženské homosexuálne vzťahy, no tieto páry sa aj viac rozchádzajú, pretože nemajú uzákonené manželstvo, i keď sú krajiny, v ktorých sú povolené aj manželstvá homosexuálov, napr. Holandsko, Belgicko, Španielsko, Nórsko, Švédsko, Portugalsko,…
Celkovo mýtov lásky je omnoho viac, no povedala som si, že tieto by Ťa mohli zaujať a sú asi najkontroverznejšie a najviac rozoberané a dúfam, že Ti možno trochu zmenili pohľad na lásku skôr z toho historického uhla. Aký máš Ty na to názor?