Ako nabrať energiu z posledných síl?


Určite to poznáš aj Ty. Počas dňa musíš vybaviť asi milión vecí, stretnutí, papierovačiek, niekedy sa stane, že nestihneš ani obed a tvoje brucho počuješ hrať už asi všetky symfónie, aké existujú. A keď si sadneš po celom dni do kresla a predstavíš si, koľko toho ešte musíš stihnúť, tak máš chuť sa asi obesiť. Človek nikdy nemá pokoj. Všade každý niečo chce, za niečím sa naháňa a nemá čas si ani vychutnať tú kávu z automatu, nie to ešte pripraviť si vlastnú. Máš pocit, že Ti asi roztrhne hlavu a Tvoja energia už presiahla kritickú hodnotu. A Ty jediné, čo si v danej chvíli praješ, je mať aspoň chvíľu svätý pokoj. Od všetkých a všetkého. Alebo si ľahnúť do postele a prebudiť sa až na ďalší deň a nemusieť nič robiť.

  1. Zavri oči aspoň na päť minút a zhlboka dýchaj.

Nádych a výdych. Aspoň desaťkrát. A nezabudni to precítiť. Či v škole, v práci alebo na záchode, to je jedno. Ale dopraj si ten pocit, keď si sám a využi ten čas pre seba. Koncentruj sa.

  1. Urob si zoznam vecí, ktoré Ťa v daný deň potešili.

Buď v hlave alebo na papier si spíš zoznam vecí, situácií či slov, ktoré Ťa potešili. Napr. keď sa na Teba usmial niekto, od koho si to nečakal alebo si stretol niekoho, kto Ti je blízky, či sa Ti podarila nejaká dôležitá vec, ktorá Ťa čakal počas dňa. Skús si ich opäť premietnuť a vyťažiť z nich.

  1. Predstav si to príjemné, čo Ťa čaká, keď prídeš domov, prípadne cez víkend.

Horúca vaňa, romantická večera či len teplá posteľ. To je jedno. Niečo, na čo sa môžeš tešiť. Kľudne aj niečo sexuálne, ak Ti to dodá energiu. Fantázii sa medze nekladú a čo si dokážeš predstaviť, tak zväčša dokážeš aj uskutočniť.

  1. Začni sa smiať.

Dobre čítaš.  Začni sa jednoducho smiať. Ver či nie, ono to naozaj pomáha. Smiech je návykový, takže je dosť veľká pravdepodobnosť, že sa začnú smiať aj ďalší. Hoci budú na Teba pozerať ako na blázna, nič si z toho nerob. Stačí si predstaviť nejakú vtipnú situáciu, ktorú si zažil a smiech natoľko rozpumpuje Tvoj organizmus, že Ti dodá aspoň trocha energie.

  1. Obklop sa ľuďmi, ktorí majú energiu na rozdávanie.

Ako sa vraví, keď nepríde hora za Mohamedom, tak Mohamed musí za horou. Choď priamo k zdroju. Aj keď sa Ti nechce a si rád, že sedíš, menšie rozptýlenie Ti pomôže. Prípadne zájdite spolu s kolegami na kávu a spoločne sa zabavte.

Žiaden deň nie je taký dlhý, aby neprišiel jeho koniec. Akokoľvek si myslíš, že nemáš už dosť energie na to, aby si zvládol nejakú situáciu, či životnú, ktorá je náročná alebo len obyčajný pracovný deň, ver, že tvoj organizmus jej má ešte dostatok. V záťažových situáciach sa mi neraz potvrdilo, že aj keď som vyčerpaná, ale viem, že ma čaká nejaká dôležitá skúška, tak nie zázrakom, ale tým, ako som na to celé zareagovala, som mala dosť energie na to, aby som ju zvládla. A zvládneš ju aj Ty. Moja filozofia, jedna z mnohých, vždy bola, že keď už nemám energiu, tak idem na maximum. Ešte zdvojnásobím svoj výkon.

Myslíš si, že sa to nedá? Vyskúšaj. Tvoje telo má rezervy. A všetko je v konečnom dôsledku o hlave. Ja viem, že niekedy je to tak, že Tvoje telo už nevládze a máš pocit, že padáš, ale zväčša je to len naša lenivosť a tej energie máme dosť, len sa nám do mnohých vecí proste nechce.

A ako je to s Tvojou energiou? Ako si ju dobíjaš Ty?

blogosobný rozvojpsychológia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *